Zachraň město

Naše nezisková
aktivita

Měli jsme za úkol:

Vymyslet a vybudovat celý projekt od nuly
Propojit všechny, kterým není Praha lhostejná

Podařilo se nám:

Rozběhnout aktivní fundraising
Získat podporu slavných osobností – architektů, herců, influencerů, hudebníků

Krása vzniká v každé době

Víte, co je brutalistní architektura? Možná pátráte v paměti, možná o ní slyšíte poprvé, možná ji znáte, ale je vám líto, že z našich měst mizí. Ať už jste se poznali v kterékoliv skupině, není na škodu se o brutalistní architektuře něco dozvědět nebo si na toto téma popovídat. A právě to měl za úkol neziskový projekt Zachraň město, který jsme se rozhodli vymyslet. Jeho posláním je totiž rozproudit debatu o architektonických dílech, která i přes svoji hodnotu doplácí na to, v jaké době vznikla. Tato myšlenka se nám líbí, proto jsme přidali ruku k dílu bez nároku na odměnu. I my si myslíme, že krása má mnoho podob a že architektura by neměla být politizována.

Za hranicemi opěvovaná, u nás zatracovaná

Zatímco třeba v Berlíně nebo v Londýně si brutalistické architektury z období 50. až 70. let váží a chrání ji, u nás se často přistupuje k jejímu bourání. Proč? Vznikla totiž za totality. Nutno ale podotknout, že k nám pronikala hlavně ze Západu. Nejvýraznějšími poznávacími znameními brutalistické architektury je beton, nepravidelné plochy a mohutnost. Typickým příkladem je třeba pražský obchodní dům Kotva, který stále stojí. Takové štěstí už ale neměly třeba budovy Transgasu, Merkuria nebo Hotelu Praha, které si můžeme prohlédnout už jen na obrázcích a archivních záznamech.

Hledali jsme známé tváře

Projekt Zachraň město chce šířit osvětu o tom, co je kvalitní architektura, a také zapojit lidi do spolurozhodování o podobě měst. Sloužit by k tomu měla mobilní aplikace. Ta by měla fungovat jako architektonický průvodce, ale i způsob, jak sledovat aktuality z dění na radnici a vyjadřovat se k rozhodnutí místních orgánů, na kterých často závisí další osud brutalistických staveb. Aby se o tom začalo více mluvit, dali jsme si za úkol projekt zviditelnit díky spolupráci se slavnými osobnostmi. Jejich zájem a počet těch, co se k nám přidali, nás absolutně ohromil.

Projektu Zachraň město propůjčili tvář:

Dagmar Havlová, doc. ing. arch. Václav Aulický, doc. ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., prof. MgA. Helena Třeštíková, prof. PhDr. Rostislav Švácha, CSc., Lukáš Hejlík, Gabriela Koukalová, Pavel Liška, Tomáš Hanák, Jan Čenský, Kateřina Brožová, Stanislav Hruška (StandaShow), Pedro, Varhan Orchestrovič Bauer, Jan P. Muchow.

Pro spolupráci se nám podařilo získat:

Dopravní podnik hl. města Prahy, Kino Aero, Bio Oko, EARCH, NADACE VIZE 97, PRAHA SOBĚ

Kontakt

carymary@digicary.cz
721 011 847
Na Pernštýně 1, Praha 1

Firemní údaje

Reklamní agentura DIGIČÁRY
Digital Focus s.r.o.
Španielova 1298/82, Praha 6
IČ: 06872450
DIČ: CZ06872450